Промисловий переворот, що стався наприкінці XVIII ст., ознаменувався переходом від мануфактурного виробництва до великого машинного виробництва, внаслідок чого відбулося нарощування обсягів виробництва металу необхідного для виготовлення машин і механізмів, у тому числі і труб з нержавіючої сталі, які активно використовуються в сучасному світі.
Історія появи зварних нержавіючих труб
У другій половині ХІХ ст. розроблялися нові процеси та створювалися сталеплавильні агрегати, які згодом лягли в основу сучасного сталеплавильного виробництва.
Постійне технологічне переоснащення виробництв і зростання вимог до якості стали ставили перед науковцями в галузі металургії все нові і нові завдання з розвитку сталеплавильного виробництва та розробки принципово нових видів сталі з покращеними якісними показниками та властивостями. У ході вирішення завдань на початку XX ст. вперше було розроблено метал, який не піддавався корозії і не тьмянів. Так вперше зародилася нержавіюча сталь, з якої виготовляються і труби зварні нержавіючі DIN.
Нержавіюча сталь завдяки ряду незаперечних переваг, таких як високі властивості міцності, зносостійкість, висока антикорозійна здатність і гігієнічність знайшла своє практичне використання в багатьох галузях промисловості.
В даний час завдяки передовим технологіям і наявному на металургійних підприємствах обладнанню прокатне виробництво нержавіючих сталей представлено наступним сортаментом:
Листовий прокат (аркуш, смуга).
Сортові вироби (труби, коло, шестикутник, квадрат).
Нержавіючі труби займають значну частку на світовому ринку металопрокату.
Залежно від способу виготовлення труби з нержавіючої сталі, що застосовується, випускаються двох видів: безшовні та зварні.
Технологічний процес виготовлення зварних нержавіючих труб
Вихідним матеріалом для виготовлення зварних труб з нержавіючої сталі є гарячекатана або холоднокатана листова заготовка. Завдяки чудовим пластичним властивостям нержавіючої сталі листову заготовку вальцюють (згортають) до необхідного діаметра і з’єднують зварювальним швом. Різноманітність геометрії профілю перерізу зварних нержавіючих труб (коло, прямокутник, квадрат, овал) досягається різними методами при формуванні.
Нанесення з’єднувального стикувального шва при виробництві зварних труб з нержавіючої сталі здійснюється за допомогою електрозварювання. До основних способів зварювання круглих та профільних зварних труб з нержавіючої сталі відносяться:
зварювання напівавтоматом із використанням електродного дроту;
зварювання електродами з вольфраму в інертному середовищі
з’єднання за допомогою лазера.
Після закінчення нанесення сполучного шва труби зачищають, шліфують і випробовують на міцність. Заключним етапом виготовлення труб є їх калібрування та нарізування на задану довжину.
Застосування передових технологій у виробництві зварних нержавіючих труб та використання сучасних методів управління та контролю забезпечують їм високі якісні показники.
Висока механічна міцність електрозварювальних труб з нержавіючої сталі, їхня стійкість до окислення та корозії, гігієнічність дозволяють використовувати дані вироби в широкому спектрі. Зварні нержавіючі труби застосовуються для виготовлення, димоходів та систем вентиляції, при будівництві нафтових трубопроводів та газопроводів у харчовій галузі та багатьох інших сферах народного господарства.
Переваги зварних нержавіючих труб
Проводячи порівняння між нержавіючими трубами, виготовленими за допомогою з’єднувального зварного шва, можна виділити ряд переваг у порівнянні з безшовними трубами. До переваг належить таке:
технологія виготовлення зварних труб з нержавіючої сталі більш проста у порівнянні з технологією виробництва безшовних труб, тому їх вартість у сегменті нержавіючих труб помітно дешевша;
можливість виготовлення зварних нержавіючих труб великого діаметра значною мірою знижує їхню вагу. Даний фактор робить їх незамінними при зведенні трубопроводів у нафтовій та газовій промисловостях;
застосування різних методів формування дає можливість виробляти труби як круглого перерізу, а й іншого профілю (квадрат, прямокутник, овал).
Незважаючи на наявні переваги зварені нержавіючі труби в деяких питаннях все-таки поступаються безшовним трубам, а саме:
товщина стінок зварних труб менше ніж у безшовних, тому їх не використовують для будівництва та збирання особливо відповідальних конструкцій;
наявність зварного сполучного шва не дає змоги згинати виріб;
технологія виробництва зварних труб викликає необхідність використання певних марок сталі, що легко піддаються зварюванню.