До металевих виробів та обладнання, що використовується в процесі приготування їжі та продуктів харчування, пред’являються високі вимоги щодо антикорозійної стійкості та екологічної безпеки. Навіть незважаючи на свої високі антикорозійні показники, нержавіюча сталь не завжди може захистити їжу від хімічних процесів, що виникають при її приготуванні. Для забезпечення необхідних характеристик була розроблена спеціальна сталь — харчова нержавіюча сталь.
Харчова нержавіюча сталь – узагальнена назва нержавіючих сталей, які мають високу антикорозійну стійкість, екологічно безпечні та нетоксичні. Харчова нержавіюча сталь легко обробляється і повною мірою задовольняє нормам розчинення важких металів у важких середовищах.
Важливо, що база стандартів на метали не передбачає наявність спеціального нормативного документа на нержавіючу сталь, тому для підбору необхідної марки сталі для харчової промисловості орієнтуються на хімічну структуру сплаву та умови її експлуатації.
Асортимент продукції, виготовлений з харчової нержавіючої сталі, дуже багатий і різноманітний. Листи з харчової нержавіючої сталі є одним із видів металопрокату. Виробництво листів із харчової сталі здійснюється шляхом обробки тиском заготовок у прокатних валках, при цьому застосування різних способів прокатки дозволяє виготовляти листи з широким асортиментом товщиною від 0,5 до 3,9 мм.
Унікальний склад та постійне вдосконалення технології виготовлення листової харчової сталі дозволяє забезпечити їм такі якості:
1.Ударостійкість та висока механічна міцність.
2.Можливість протягом тривалого часу протистояти навантаженням, що виникають при високому тиску.
3. Низька сприйнятливість до агресивних рідин.
Вибір марки сталі для виробництва листів із харчової нержавіючої сталі безпосередньо залежить від особливостей умов їхнього подальшого використання.
До найбільш відомих марок харчової нержавіючої сталі, що зарекомендували себе, відносяться:
сталь 08Х18Н10 (європейська назва — AISI 304) — сталь з аустенітною структурою та яскраво вираженими антикорозійними властивостями. Характеризується доступною ціною та відмінними якісними показниками. Добре піддається електрополіруванню та добре зварюється. Часто застосовується для виготовлення обладнання та агрегатів для харчової промисловості;
сталь 08Х13 (європейська назва — AISI 409) — використовують для виробництва посуду та столових приладів. До властивостей цієї марки стали відносять здатність адаптуватися до різних експлуатаційних умов;
сталь 12Х18Н10Т (європейська назва — AISI 321) — має високу жароміцність (до 600-800ºС). Є незамінною для виробництва пічної арматури, теплообмінників та колекторів систем відведення вихлопних газів;
сталь 20Х13 (європейська назва – AISI 420) – має мартенситну структуру. Для цієї марки стали характерні висока зносостійкість, відмінна пластичність і ударна в’язкість. Часто використовується при виготовленні обладнання, призначеного для термообробки продуктів харчування;
сталь 12Х13 (європейська назва — AISI 410) — вироби з даної сталі є жароміцними і використовуються в умовах зі слабким впливом агресивного середовища, наприклад, у виноробстві, або при виробництві спирту.
сталь 08Х17 європейська назва — (AISI 430) — нержавіюча сталь цієї марки завдяки низькому вмісту вуглецю володіє найвищою міцністю. У відпаленому стані сталь легко піддається формуванню. Використовується для виготовлення деяких складових частин побутової техніки та кухонного приладдя.
Область застосування нержавіючих листів із харчової сталі дуже різноманітна. До найпоширеніших відносяться:
виготовлення ємностей для зберігання та перевезення харчових продуктів, а також сировини для приготування продуктів харчування;
виготовлення трубної продукції, що використовується в харчовій промисловості;
виготовлення елементів побутової кухонної техніки;
виготовлення кухонного приладдя та начиння;
виготовлення обладнання для приготування їжі (різні раковини та мийки, холодильне обладнання тощо).